School Run 2019 Results

Place Bib Name Team name Category Gender Time
1 130 James Mumford Denby Dale Athletics Club Senior Male 40:34.0
2 80 Jonathan Moon Sowerby Bridge Snails Running Club Senior Male 41:23.8
3 165 Jonny Cartwright Stadium Runners V45 Male 41:49.1
4 103 Kirk Jacobs   Senior Male 44:08.5
5 134 Phil Crann   V45 Male 45:13.1
6 70 Charlotte Watson   V40 Female 45:23.3
7 88 Robert Booth   Senior Male 45:34.6
8 128 Henry Carter Spenborough & Dist AC Senior Male 45:38.0
9 97 Matt Poole Wakefield Triathlon Club Senior Male 45:54.9
10 56 Eric Ambler Sowerby Bridge Snails Running Club V40 Male 46:23.8
11 133 James Charlesworth Kingstone Runners Barnsley V40 Male 46:51.7
12 161 Andy Baird Stainland Lions V45 Male 46:57.1
13 138 Steven Boocock Bramley Breezers V50 Male 47:02.1
14 12 Ian Moody   V45 Male 47:08.5
15 16 Will Nightingale   V40 Male 48:31.4
16 113 Andy Shortt   V45 Male 48:32.9
17 98 Quentin DUCKERING   V55 Male 48:37.8
18 49 James Lodge   Senior Male 49:06.2
19 143 Philip Kendall   V40 Male 49:11.8
20 146 Stephen Skidmore Denby Dale Athletics Club V60 Male 49:47.6
21 152 Jonathan Pybus Stainland Lions V55 Male 50:03.7
22 115 Roger Fairlie   V45 Male 50:23.4
23 74 Julia Thomas Holmfirth Harriers AC V40 Female 50:39.1
24 21 Thomas Lawcock Barnsley Harriers Senior Male 51:00.0
25 7 Cath Walls   Senior Female 51:13.9
26 156 Matt Barnes   V45 Male 51:18.6
27 42 Anthony Bissell Barnsley Harriers Senior Male 51:57.3
28 45 Steven Jones Kingstone Runners Barnsley V50 Male 52:04.6
29 26 Sean Clayton   V40 Male 52:36.8
30 125 Joe Brereton   Senior Male 52:45.5
31 14 John Bates   V40 Male 53:10.0
32 6 Joanna Lockwood Queensbury Running Club V45 Female 53:16.7
33 65 Mathew Cockburn   Senior Male 53:40.9
34 71 Steve Laffey   V55 Male 53:54.2
35 91 Dominic MacCarron   V40 Male 53:57.0
36 13 Dave Raby   Senior Male 54:06.4
37 43 Thomas Woolley Wakefield Triathlon Club Senior Male 54:19.3
38 66 Ralph Roberts   Senior Male 54:50.0
39 20 Paul Straw   V45 Male 54:57.8
40 62 Michael Watson Holmfirth Harriers AC V50 Male 55:19.7
41 168 Kieran Heaton Sowerby Bridge Snails Running Club Senior Male 55:57.0
42 131 Paul Hudson   V55 Male 55:59.3
43 121 Steven Todd   V45 Male 56:06.2
44 116 Jon Smith   Senior Male 56:51.1
45 31 Chris Fall Barnsley Harriers Senior Male 57:03.6
46 60 Phil Brown Holmfirth Harriers AC V40 Male 57:09.9
47 32 Danny Holroyd Lonely Goat Running Club V40 Male 57:18.0
48 96 Tim Driver   V40 Male 57:28.0
49 109 Sarah Godbehere Denby Dale Athletics Club V45 Female 57:36.9
50 39 Jen Probert Denby Dale Athletics Club Senior Female 57:43.9
51 51 David Redhead Sowerby Bridge Snails Running Club V50 Male 57:50.6
52 38 Amjid Khan Stainland Lions Senior Male 57:59.9
53 87 Lynne Cubbon Denby Dale Athletics Club Senior Female 58:05.4
54 28 Martin Naylor   V45 Male 58:21.4
55 24 Jason Thornton   V55 Male 58:59.7
56 73 Ella Cleve   Senior Female 59:14.3
57 158 Daniel Priestman   Senior Male 59:33.4
58 164 Nicki Cartwright Stadium Runners V40 Female 59:53.2
59 137 David Wilkinson Stadium Runners V50 Male 59:53.7
60 163 Carl Awty   V45 Male 1:00:18.8
61 94 Wayne Hubery Team manvers V40 Male 1:00:23.8
62 93 Vanessa Hill Wakefield Triathlon Club Senior Female 1:00:36.2
63 63 Bethany Lovell Valley Striders AC Senior Female 1:01:00.0
64 118 Abdullah Allwood   V45 Male 1:01:53.1
65 119 Keith Allwood   V45 Male 1:01:53.6
66 160 Jared Kitchen   Senior Male 1:02:15.5
67 53 Emily Thompson   Senior Female 1:02:16.1
68 166 Mandy Geary   Senior Female 1:02:28.3
69 162 Bill Hunter Holmfirth Harriers AC V70 Male 1:02:43.1
70 17 John Pratt Holmfirth Harriers AC V60 Male 1:03:12.5
71 144 Helen Elleker 2 Dash V60 Female 1:03:36.3
72 149 Craig Washington   V45 Male 1:03:37.6
73 34 Claire Guest Stainland Lions V40 Female 1:03:41.3
74 29 Nigel Bradbury Barnsley Harriers V50 Male 1:04:00.9
75 167 Claire Newton Denby Dale Athletics Club Senior Female 1:04:01.8
76 132 Robert Kirk   V50 Male 1:04:06.8
77 8 Susan Cash Stainland Lions V50 Female 1:04:16.5
78 105 Amanda Rhodes Abbey Runners V45 Female 1:04:43.1
79 79 Robert Drummond   V55 Male 1:04:58.6
80 122 Elizabeth Willoughby Denby Dale Athletics Club V60 Female 1:05:11.4
81 148 James Wilson   V40 Male 1:05:25.9
82 64 Richard Whale Holmfirth Harriers AC V65 Male 1:05:43.9
83 50 Femi Sobo-Allen Holmfirth Harriers AC V40 Female 1:06:00.0
84 92 Abbie Dagg Denby Dale Athletics Club V40 Female 1:06:01.7
85 139 Sarah Everett Denby Dale Athletics Club V45 Female 1:06:17.4
86 123 Helen Ahmad Stadium Runners V40 Female 1:06:33.7
87 99 Susannah Powell   V40 Female 1:06:37.5
88 55 Ella King Sowerby Bridge Snails Running Club Senior Female 1:07:33.8
89 46 Samantha Jones Kingstone Runners Barnsley Senior Female 1:07:57.1
90 83 Denise Fedyszyn   V40 Female 1:08:30.5
91 159 Erica Oram   V50 Female 1:08:34.3
92 52 SANDRA PINDER Sowerby Bridge Snails Running Club V55 Female 1:08:42.9
93 126 Philip Wilkins Spenborough & Dist AC Senior Male 1:08:50.8
94 44 Rachel Bethell   V40 Female 1:08:59.3
95 59 Samantha Davies Stadium Runners V50 Female 1:09:00.6
96 58 Glenn Davies Stadium Runners V55 Male 1:09:01.1
97 36 Lindsay Trueman Wakefield Triathlon Club Senior Female 1:09:02.6
98 102 Chris Etheridge   V45 Male 1:10:37.1
99 57 Anne Molloy Sowerby Bridge Snails Running Club V60 Female 1:11:45.0
100 142 Adele Harris Sowerby Bridge Snails Running Club V50 Female 1:11:48.6
101 154 Charlotte Whale   Senior Female 1:11:51.2
102 155 Victoria Sollitt   V40 Female 1:11:55.4
103 75 Katherine Huggett Acre Street Runners Senior Female 1:11:57.5
104 157 Lucy Martin   Senior Female 1:12:37.5
105 107 Angela Buckle Spenborough & Dist AC V45 Female 1:12:43.4
106 150 Joanne Booth   V40 Female 1:13:22.9
107 95 Teresa Hubery Teammanvers V40 Female 1:13:27.2
108 18 Vicci Lomax   Senior Female 1:13:30.3
109 108 Tracey Jagger Spey Runners V55 Female 1:13:37.9
110 120 Julie Todd   V50 Female 1:13:42.8
111 5 MARIE HEMINGWAY Barnsley Harriers Senior Female 1:13:47.5
112 114 Kirsty Sykes Spenborough & Dist AC V40 Female 1:14:47.6
113 147 Alice Austin-Howarth Sowerby Bridge Snails Running Club V40 Female 1:15:47.3
114 35 Amy Lambert Barnsley Harriers Senior Female 1:15:54.6
115 89 Caroline Batty Barnsley Harriers V40 Female 1:15:58.8
116 1 Vicky Clarke Holmfirth Harriers AC Senior Female 1:16:29.2
117 10 Philip Hanson Holmfirth Harriers AC V60 Male 1:16:33.1
118 61 Kathryn Bradbury   Senior Female 1:17:05.2
119 72 Sally Snowden 7 Hills Harriers V40 Female 1:17:25.8
120 85 Beccy Coates 7 Hills Harriers Senior Female 1:18:06.3
121 11 Clare Hamblin   Senior Female 1:18:11.0
122 54 Joanne Todd   V50 Female 1:18:18.6
123 40 Jayne Winterbottom   V50 Female 1:18:20.7
124 100 Andrea Lee   V45 Female 1:18:33.7
125 153 Debbie Hinds Stainland Lions V50 Female 1:18:56.9
126 90 Alison Hall Spenborough & Dist AC V50 Female 1:19:01.2
127 30 Jenny Rollin Barnsley Harriers V40 Female 1:19:33.1
128 127 Amanda Pearson Spenborough & Dist AC V50 Female 1:21:02.0
129 41 Alison Rose   Senior Female 1:22:06.7
130 86 Graham Guest Denby Dale Athletics Club V45 Male 1:23:42.0
131 84 Anton Fedyszyn   V40 Male 1:24:36.5
132 151 Lucy Taylor Stadium Runners Senior Female 1:26:44.6
133 110 Tracey Courtney Holmfirth Harriers AC Senior Female 1:27:38.0
134 9 Sarah Barrett   V45 Female 1:32:15.6
135 22 Simone Sains   V40 Female 1:32:43.5
135 23 Dawn Berry Holmfirth Harriers AC V50 Female 1:32:43.5
137 140 Serena Aslam-Ali None Senior Female 1:33:31.3
138 77 Nicola Ingle Acre Street Runners V45 Female 1:39:57.2
139 82 Hannah May Acre Street Runners Senior Female 1:39:57.8
140 27 Lisa Dowson Spenborough & Dist AC V40 Female 1:48:38.0
140 111 Oliver Davies   Senior Male 1:48:38.0
142 4 Claire Manton   Senior Female 1:48:59.0
143 67 Victoria Thompson Spenborough & Dist AC V40 Female 1:49:00.0

View on Webscorer:

Click here for results for The School Run 2019.