5 Miler Results 2019

Rank Bib Name Club  Cat Time
1 155 Paul Smith   VM40 00:30:33
2 156 John Lloyd Salford Harriers & AC VM40 00:31:15
3 22 Jonny Cartwright Stadium Runners VM45 00:32:54
4 41 Neil Dutton Holmfirth Harriers AC VM45 00:33:09
5 106 Edward Pritchard Holmfirth Harriers AC M 00:33:35
6 58 Chris Hall Stainland Lions Running Club M 00:33:58
7 16 Mitchell Boocock Pudsey & Bramley AC M 00:34:18
8 78 Gareth Knight Stainland Lions Running Club M 00:34:26
9 1 Eric Ambler Sowerby Bridge Snails Running Club VM40 00:34:56
10 113 Michael Sanderson Holmfirth Harriers AC M 00:35:07
11 158 Phil Crann   VM45 00:35:21
12 32 Kevin Dessoy Holmfirth Harriers AC VM55 00:35:22
13 8 Andy Baird Stainland Lions Running Club VM45 00:35:37
14 135 Charlotte Watson   VW45 00:35:42
15 17 Steven Boocock Bramley Breezers VM50 00:35:48
16 119 Catherine Smith   W 00:35:56
17 37 David Drake Holmfirth Harriers AC VM50 00:36:14
18 92 Ian Moody   VM45 00:36:39
19 84 James Lodge   M 00:36:48
20 118 Amy Smith Holmfirth Harriers AC W 00:37:05
21 55 Paul Girdlestone Holmfirth Harriers AC VM45 00:37:14
22 52 John Galloway Barnsley Harriers VM50 00:37:18
23 75 Philip Kendall   VM40 00:37:29
24 3 Louis Ashby   M 00:37:29
25 45 Roger Fairlie   VM45 00:37:29
26 64 Jason Hill North east runners ac VM45 00:37:53
27 34 Robert Dickinson Holmfirth Harriers AC VM45 00:38:32
28 27 David Collins Stainland Lions Running Club VM45 00:38:34
29 40 Quentin Duckering   VM55 00:38:38
30 133 Cath Walls   W 00:38:41
31 161 Dunstan Gibson   VM45 00:38:54
32 90 Paul McCormick Stainland Lions Running Club VM50 00:39:03
33 10 John Bates   VM40 00:39:23
34 162 Joshua Duckering   M 00:39:28
35 146 Rich Mcleod Holmfirth Harriers AC VM45 00:39:35
36 100 Jason Paine   VM45 00:39:41
37 96 Will Nightingale   VM40 00:39:46
38 74 Steven Jones Kingstone Runners Barnsley VM50 00:39:48
39 87 Dominic MacCarron   VM40 00:39:51
40 54 David Gill   M 00:39:57
41 143 Thomas Woolley Wakefield Triathlon Club M 00:40:05
42 33 Karl-Eric Devaux   VM45 00:40:16
43 147 Andrew Ashton   M 00:40:27
44 122 Paul Straw   VM45 00:40:46
45 160 James M   VM45 00:40:53
46 83 Joanna Lockwood Queensbury Running Club VW45 00:40:59
47 120 Jon Smith   M 00:41:16
48 56 Sarah Godbehere Denby Dale Athletics Club VW45 00:41:33
49 79 Stephen Laffey   VM55 00:41:34
50 109 Ralph Roberts   M 00:41:55
51 94 Martin Naylor   VM45 00:42:14
52 115 Matthew Shepherd   VM50 00:42:29
53 68 Wayne Hubery Team Manvers VM40 00:42:40
54 93 Ben Myers   VM45 00:42:42
55 116 Naomi Shields Holmfirth Harriers AC W 00:42:59
56 69 Paul Hudson   VM55 00:43:03
57 139 David Wilkinson Stadium Runners VM50 00:43:08
58 26 Ella Cleve   W 00:43:09
59 99 Heidi O'Shea Holmfirth Harriers AC VW40 00:43:36
60 76 Amjid Khan Stainland Lions Running Club M 00:43:46
61 57 Claire Guest Stainland Lions Running Club VW40 00:43:46
62 127 Jason Thornton   VM55 00:44:00
63 51 Andrew Fry   VM45 00:44:06
64 130 Steven Todd   VM45 00:44:10
65 136 Michael Watson Holmfirth Harriers AC VM50 00:44:21
66 29 Lynne Cubbon Denby Dale Athletics Club VW40 00:44:41
67 23 Nicki Cartwright Stadium Runners VW40 00:44:49
68 35 Stefanie Dickinson Halifax Harriers & AC VW40 00:44:58
69 72 Keith Jagger Denby Dale Athletics Club VM60 00:45:01
70 108 Garrison Quarmby   VM40 00:45:05
71 12 Debbie Beck Holmfirth Harriers AC VW45 00:45:10
72 132 Shaun Tunstall   VM50 00:45:24
73 134 Craig Washington   VM45 00:45:27
74 157 Carl Awiy   VM45 00:45:38
75 95 Claire Newton Denby Dale Athletics Club W 00:45:50
76 107 Jen Probert Denby Dale Athletics Club VW40 00:46:01
77 91 Lisa Mieszkowska Vegan Runners UK VW40 00:46:05
78 125 Emily Thompson   W 00:46:07
79 104 Susannah Powell   VW40 00:46:15
80 38 Gillian Drake Holmfirth Harriers AC VW50 00:46:38
81 150 Ray Mooney Stainland Lions Running Club VM55 00:46:45
82 114 Rick Sellars   M 00:46:48
83 44 Sarah Everett Denby Dale Athletics Club VW45 00:47:00
84 86 Bethany Lovell Valley Striders AC W 00:47:03
85 154 Jared Kitchen   M 00:47:03
86 77 Robert Kirk   VM50 00:47:03
87 7 Rob Austin-Howarth Sowerby Bridge Snails Running Club VM40 00:47:32
88 2 Chris Ashby   VM45 00:47:39
89 152 Andy Schoolar   VM55 00:47:40
90 151 Gilly Markham Meltham AC VW60 00:48:07
91 105 John Pratt Holmfirth Harriers AC VM60 00:48:10
92 148 Robert Ford Holmfirth Harriers AC VM55 00:48:15
93 24 Susan Cash Stainland Lions Running Club VW50 00:48:18
94 19 Nigel Bradbury Barnsley Harriers VM50 00:48:36
95 137 Richard Whale Holmfirth Harriers AC VM65 00:48:43
96 140 James Wilson   VM40 00:48:46
97 39 Robert Drummond   VM55 00:48:52
98 48 Lucie Fenton Sowerby Bridge Snails Running Club VW40 00:48:58
99 112 Simone Sains   VW40 00:49:12
100 49 John Field Holmfirth Harriers AC VM40 00:49:14
101 164 Michelle McHugh Denby Dale Athletics Club VW40 00:49:29
102 47 Denise Fedyszyn   VW40 00:49:30
103 43 Helen Elleker 2DASH VW60 00:49:47
104 73 Samantha Jones Kingstone Runners Barnsley W 00:49:52
105 62 Marie Hemingway Barnsley Harriers VW40 00:49:58
106 14 Rachel Bethell   VW40 00:50:17
107 103 Sandra Pinder Sowerby Bridge Snails Running Club VW55 00:50:34
108 61 Geoff Hayes Barnsley Harriers VM65 00:50:42
109 153 Jacob Schoolar   M 00:50:56
110 98 Cheryl Orr   VW40 00:51:04
111 128 Joanne Todd   VW50 00:51:42
112 121 Femi Sobo-Allen Holmfirth Harriers AC VW50 00:51:57
113 30 Abbie Dagg Denby Dale Athletics Club VW40 00:51:57
114 42 Jennie Eastham   W 00:51:57
115 88 Claire Manton   W 00:51:59
116 129 Julie Todd   VW50 00:52:25
117 81 Amy Lambert Barnsley Harriers W 00:52:33
118 110 Jenny Rollin Barnsley Harriers VW40 00:52:50
119 5 Clare Attrill   VW45 00:52:59
120 21 Garry Carr Barnsley Harriers VM50 00:53:01
121 65 Debbie Hinds Stainland Lions Running Club VW50 00:53:01
122 9 Michelle Bartram   W 00:53:27
123 149 Rachael Bradbury   W 00:54:02
124 82 Andrea Lee   VW45 00:54:15
125 6 Alice Austin-Howarth Sowerby Bridge Snails Running Club VW40 00:54:19
126 145 Kathleen Taylor Barnsley Harriers VW60 00:54:53
127 142 Jayne Winterbottom   VW50 00:55:00
128 18 Joanne Booth   VW40 00:55:51
129 111 Alison Rose   W 00:56:22
130 67 Teresa Hubery Team Manvers VW40 00:56:28
131 85 Vicci Lomax   W 00:56:28
132 124 Diane Thompson   VW60 00:57:03
133 102 Amanda Pearson Spenborough & Dist AC VW50 00:57:36
134 159 Geoff Winterbottom   VM60 00:57:50
135 59 Clare Hamblin   W 00:58:44
136 89 Patricia McCarthy   VW45 00:59:26
137 63 Carol Heptonstall Stainland Lions Running Club VW55 00:59:27
138 28 Tracey Courtney Holmfirth Harriers AC W 00:59:32
139 123 Lucy Taylor Stadium Runners W 01:00:09
140 31 Oliver Davies   M 01:03:56
141 4 Serena Aslam-Ali   W 01:05:18
142 13 Dawn Berry Holmfirth Harriers AC VW50 01:07:48
143 36 Lisa Dowson Spenborough & Dist AC VW40 01:08:00
144 126 Victoria Thompson Spenborough & Dist AC VW45 01:08:01
145 144 Philip Hanson Holmfirth Harriers AC VM60 01:10:59
146 138 Ann Wickens Sowerby Bridge Snails Running Club VW55 01:11:07

View on Race Result.com:

https://my1.raceresult.com/111424/results?lang=en