Stairway to Heaven 2018

Place Bib Name Team name Category Gender Time
1 122 Simon Courtney Stadium Runners M SEN Male 56:34.3
2 78 Leo Timmins Stadium Runners M SEN Male 57:10.7
3 137 Tom Jagger Stadium Runners M40 Male 59:04.3
4 147 Matt Pattison Stadium Runners M SEN Male 1:01:53.7
5 81 James Hughes Stadium Runners M SEN Male 1:02:39.6
6 50 Mark Wilson   M SEN Male 1:07:16.9
7 25 Paul Murgatroyd SOUTH LEEDS LAKERS RUNNING CLUB M50 Male 1:07:26.8
8 79 Scott Bradbury Acre Street Runners M SEN Male 1:07:56.8
9 4 Ian Moody   M40 Male 1:07:59.2
10 138 Jonathan Cartwright Stainland Lions Running Club M40 Male 1:08:35.9
11 158 Andrew Bannister   M SEN Male 1:09:01.4
12 159 Andy Hodson   M40 Male 1:09:20.1
13 160 Chris Hodson   M SEN Male 1:09:21.1
14 127 Nick Greenwood Stadium Runners M SEN Male 1:09:41.0
15 128 Mark Davies Stadium Runners M50 Male 1:10:03.5
16 135 Robert Dickinson Holmfirth Harriers AC M40 Male 1:12:03.0
17 27 Craig Tipton Ackworth Road Runners M40 Male 1:12:22.9
18 123 Cath Walls   F SEN Female 1:12:35.8
19 115 Michaela Goodall Stadium Runners F SEN Female 1:12:44.2
20 131 MICK Lunn Stadium Runners M50 Male 1:13:03.2
21 68 Stephen Pickup Stadium Runners M40 Male 1:13:03.9
22 120 Matthew Smith Stadium Runners M SEN Male 1:13:13.2
23 7 Dave Raby   M SEN Male 1:13:21.6
24 153 Andrew Brannuin   M50 Male 1:13:37.8
25 111 Mark Wearmouth   M40 Male 1:14:18.3
26 110 Robert Dyson None M40 Male 1:15:35.4
27 59 Phil Brown Holmfirth Harriers AC M40 Male 1:16:00.6
28 64 Joanna Lockwood Queensbury Running Club F40 Female 1:16:09.3
29 73 Louis Cromwell Holmfirth Harriers AC M SEN Male 1:16:47.2
30 130 Jon Smith   M SEN Male 1:16:58.1
31 116 Adam Goodall Stadium Runners M SEN Male 1:17:04.6
32 41 Karl-Eric DEVAUX   M40 Male 1:17:19.4
33 129 Dominic MacCarron   M40 Male 1:18:18.9
34 133 Chris Dean   M40 Male 1:18:55.8
35 121 Keith Allwood   M40 Male 1:19:09.9
36 42 Paul Straw   M40 Male 1:19:40.6
37 119 Sharron Wilson None F40 Female 1:19:43.0
38 2 Alan Noble Barnsley Athletic Club M40 Male 1:19:46.2
39 155 Daniel Woodhead   M SEN Male 1:19:49.0
40 76 Lindsay Clifton   F SEN Female 1:19:57.2
41 21 Jason Thornton   M50 Male 1:20:27.8
42 124 Abdullah Allwood   M40 Male 1:21:23.8
43 100 Amy Howard   F SEN Female 1:21:24.9
44 46 Steve Laffey   M50 Male 1:21:29.6
45 103 Ralph Roberts   M SEN Male 1:21:40.1
46 132 John Cottam Stadium Runners M60 Male 1:22:03.3
47 117 Colin Smith   M60 Male 1:22:34.2
48 47 Jen Probert Denby Dale Athletics Club F SEN Female 1:23:05.7
49 136 Amy Oatway Stadium Runners F SEN Female 1:23:15.8
50 125 Garrison Quarmby   M SEN Male 1:23:53.6
51 157 Heidi King Holmfirth Harriers AC F40 Female 1:23:55.4
52 126 Paul Hudson   M50 Male 1:25:15.5
53 156 Steph Bailey Meltham AC M40 Female 1:25:23.6
54 39 Martin Naylor   M40 Male 1:26:15.5
55 49 Lynne Cubbon Denby Dale Athletics Club F SEN Female 1:26:42.4
56 149 Helen Fretwell   F40 Female 1:26:43.7
57 67 Chris Howarth Stadium Runners M40 Male 1:26:49.9
58 150 Judy Harker   F50 Female 1:27:16.9
59 141 James Wilson   M40 Male 1:27:53.2
60 85 Sam Eastwood Stadium Runners F40 Female 1:27:56.2
61 1 Alison Noble Barnsley Athletic Club F40 Female 1:27:59.0
62 16 Kate Lucas Denby Dale Athletics Club F40 Female 1:28:17.3
63 84 Steve Boyer Stainland Lions Running Club M50 Male 1:29:04.1
64 154 Lee Gregory Denby Dale Athletics Club M40 Male 1:29:16.1
65 24 Karen Wilson   F SEN Female 1:29:37.0
66 94 Jo Coop Stadium Runners F40 Female 1:29:59.2
67 98 Susan Sheehan Meltham AC F40 Female 1:30:02.5
68 14 Philip Butcher Kingstone Runners Barnsley M50 Male 1:30:19.9
69 161 James Brown   M SEN Male 1:31:19.1
70 23 Peter Taylor Denby Dale Athletics Club M60 Male 1:31:52.2
71 6 Christopher Walker Denby Dale Athletics Club M60 Male 1:32:23.2
72 48 John Bates   M40 Male 1:32:59.7
73 140 Alison Smith Holmfirth Harriers AC F40 Female 1:34:18.3
74 38 Emily Cumming   F40 Female 1:35:09.5
75 37 Roslyn Cumming   F40 Female 1:35:10.0
76 82 Julie Sykes Denby Dale Athletics Club F60 Female 1:35:22.2
77 55 Lindsay Trueman Wakefield Triathlon Club F SEN Female 1:35:24.2
78 19 Bethany Lovell Valley Striders AC F SEN Female 1:35:44.6
79 86 Elizabeth Willoughby   F60 Female 1:36:19.4
80 61 Jane Brankin Kingstone Runners Barnsley F50 Female 1:38:01.1
81 139 Nicki Cartwright Stainland Lions Running Club F40 Female 1:38:20.3
82 151 Raymond Mooney   M50 Male 1:38:40.1
83 152 Rikki Hammond Stainland Lions Running Club F50 Female 1:38:41.4
84 63 Kate Tate   F40 Female 1:38:57.4
85 56 Lucy Smith Holmfirth Harriers AC F SEN Female 1:39:02.6
86 92 Sara Hirst   F40 Female 1:39:08.6
87 18 Jon O'Hanlon Denby Dale Athletics Club M50 Male 1:39:49.0
88 44 Sophie Farnell   F SEN Female 1:40:23.9
89 26 Wendy Murgatroyd SOUTH LEEDS LAKERS RUNNING CLUB F50 Female 1:40:30.7
90 15 Kate Stewart   F SEN Female 1:40:47.9
91 91 John Gray Meltham AC M40 Male 1:40:57.2
92 102 Elizabeth Elders   F SEN Female 1:41:10.4
93 104 Russell Dyson Stadium Runners M70 Male 1:41:20.9
94 112 Phil Boorman   M40 Male 1:41:23.6
95 97 Caroline Batty Barnsley Harriers F40 Female 1:41:52.0
96 101 Katie Arthur   F SEN Female 1:42:09.2
97 9 Kathryn Bradbury   F SEN Female 1:42:23.7
98 13 Jayne Hallford Kingstone Runners Barnsley F50 Female 1:43:15.5
99 148 Joe Brereton   M SEN Male 1:43:58.7
100 20 Lucy Martin Holmfirth Harriers AC F SEN Female 1:43:59.3
101 32 Katherine Huggett Acre Street Runners F SEN Female 1:44:34.5
102 108 Chris Etheridge   M40 Male 1:47:40.8
103 109 Nicola Peel Denby Dale Athletics Club F40 Female 1:47:41.1
104 10 Leyla Brooke Kingstone Runners Barnsley F SEN Female 1:49:06.3
105 93 Stephanie Pal   F40 Female 1:52:15.0
106 90 Sally Prince   F40 Female 1:52:30.6
107 144 Judith Greenwood Stainland Lions Running Club F70 Female 1:52:33.2
108 145 Alex Whyte Stainland Lions Running Club F40 Female 1:52:34.9
109 143 Jackie Barker Stainland Lions Running Club F60 Female 1:53:22.4
110 8 Jayne Winterbottom   F50 Female 1:55:04.3
111 30 Charlotte Fricker   F SEN Female 1:55:33.2
112 53 Graham Guest Denby Dale Athletics Club M40 Male 1:55:48.3
113 36 Andrea Lee   F40 Female 1:58:27.9
114 96 Donna Miller Denby Dale Athletics Club F40 Female 1:58:32.5
115 75 Kate Scholes Acre Street Runners F SEN Female 1:59:33.0
115 74 Laura Merriman Acre Street Runners F SEN Female 1:59:33.0
117 31 Vicky Clarke   F SEN Female 2:09:03.0
118 71 Hannah May Acre Street Runners F SEN Female 2:15:55.5
119 28 KAREN O'DOHERTY Acre Street Runners F SEN Female 2:15:56.6
120 40 Samantha Stewart-Pybus Acre Street Runners F40 Female 2:38:41.8
121 29 Claire Baird Acre Street Runners F40 Female 2:38:48.0
122 33 Claire Linley   F SEN Female 2:38:58.6

 

 

View on Webscorer:

https://www.webscorer.com/race?raceid=153792